Z okazji uruchomienia nowej polskiej strony w drugiej części cyklu o źródłach wiedzy ekonomicznej zaprezentujemy Khan Academy. Historia tego niezwykłego projektu zaczyna się w momencie, w którym Sal Khan pomaga przez internet swojemu kuzynowi w nauce matematyki (najpierw przy użyciu Yahoo! Doodle, później poprzez filmiki umieszczane na Youtube). Było to na tyle efektywne, że przerodziło się w pełnowymiarowy projekt edukacyjny, dziś liczący ponad 3 tysiące lekcji z wielu różnych przedmiotów (już nie tylko matematyka, ale też historia, fizyka, chemii, biologii, astronomia, ekonomia…). Co więcej, jest to nie tylko strona z filmikami, ale cały system edukacyjny wspierający naukę różnymi narzędziami takimi jak mapa wiedzy, statystyki czy odznaki. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najważniejszych współczesnych inicjatyw edukacyjnych, która może namieszać w mocno skostniałych systemach edukacyjnych.
Polskie napisy w lekcjach z ekonomii możemy znaleźć w takich tematach jak "co to jest inflacja?", "efekt mnożnikowy i podaż pieniądza" czy "banki - wstęp o tym, jak działają i dlaczego są(?) dobre dla społeczeństwa" (Pełna lista na wspomnianej polskiej stronie).
28 czerwca 2012
22 czerwca 2012
2 tysiące lat historii gospodarczej świata na jednym wykresie
Biorąc poprawkę na dziwną skalę na osi poziomej, za którą autorowi wykresu słusznie obrywa się od edytorów bloga "Graphic detail", obrazek pokazuje coś bardzo istotnego: Azja wraca na swoje miejsce, a dominacja Zachodu - obserwowana z takiej perspektywy - była "chwilową" abberacją (niebezpodstawną oczywiście).
8 czerwca 2012
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)